FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Zanim spytasz - przeczytaj.
Czym jest spad?

Spad to obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Minimalny spad wymagany w naszej drukarni to 2 mm przy druku cyfrowym i offsetowym. Przy druku wielkoformatowym bezpieczniej jest zrobić odrobinę większe spady, np. około 5mm.

Czym są linie cięcia?

Jeżeli po wydruku życzą Państwo sobie, aby praca była przycięta do formatu w pliku powinny zostać umieszczone linie cięcia. Jeżeli nie umieszczą Państwo linii cięcia, serdecznie prosimy o informacje, jaki spad został nadany w pracy. Jeżeli nie zostaną spełnione te warunki istnieje możliwość że praca zostanie przycięta nieprawidłowo, za co nie ponosimy odpowiedzialności.

Czym jest wydruk Proof?

Gdy nastąpi taka sytuacja, że kolor wydruku pełni bardzo istotną rolę, sugerujemy nadesłanie do nas kurierem, bądź dostarczenie osobiście wydruku proof (z ang. dowód/wzorzec). Będzie on stanowił dla nas wzorzec kolorystyczny. Tylko i wyłącznie w sytuacji kiedy klient dostarczy do nas proof, istnieje możliwość późniejszej reklamacji wydruku (niezgodności kolorystyki). Warunkiem proofu jest aby został wydrukowany dokładnie z tego samego pliku, który został dostarczony do nas. W przypadku braku możliwości wykonania wydruku proof możemy wykonać wydruk próbny i przedstawić go Państwu do akceptacji.

Co to jest gramatura papieru?

Gramatura papieru jest parametrem określającym wagę jednego arkusza papieru o powierzchni jednego metra kwadratowego. Najprościej mówiąc – im parametr ten przyjmuje większą wartość tym papier jest grubszy. Gramatura nie określa bezpośrednio sztywności papieru, np. papier kredowy 300g matowy jest bardziej sztywny od błyszczącego o tej samej gramaturze.

Co to jest papier offsetowy?

Papier offsetowy to rodzaj papieru przeznaczony do druku offsetowego. Typowym przeznaczeniem tego papieru to druk książek, broszur, czasopism, plakatów, etykiet i nalepek na opakowania. Najczęściej występujące gramaturą tego papieru 90g, 120g oraz 150g.

Co to jest papier powlekany/kreda?

Jest to papier powlekany cienką warstwą mieszaniny białego pigmentu mineralnego (zazwyczaj siarczanu barowego i kaolinu) oraz kleju. Charakteryzuje się obniżoną wsiąkliwością. Posiada on ogromne spektrum zastosowań. Występuje w 2 odmianach: matowy oraz błyszczący. Dostępny jest w bardzo wielu gramaturach.

Co to jest papier satynowany?

Papier satynowy przeznaczony jest głównie do druku cyfrowego, laserowego lub atramentowego i kolorowego. Jego cechą charakterystyczna jest niebywale duża gładkość powierzchni. Satynowa powierzchnia zapewnia dodatkowo wierne odwzorowanie kolorów i wysokie nasycenie barw. Szerokie spektrum gramatur tego papieru (od 90g aż po 350g) umożliwia druk zarówno drobnych ulotek jak i znacznie bardziej wymagających prac na grubym podłożu.

Czym są papiery ozdobne?

Papiery ozdobne wyróżniają specjalistyczne technologie wytwórstwa, nietuzinkowy wygląd oraz często niestety wysoka cena. Mogą być to np. papiery perłowe bądź papiery z fakturą. Stosować można je do eleganckich zaproszeń ale również prestiżowych wizytówek i broszur.

Czy można drukować z popularnych programów biurowych -Word, PowerPoint?

Z powodu problemów z różną interpretacją tych samych plików pakietu Office na różnych komputerach nie przyjmujemy tego rodzaju plików, należy taki dokument zamienić na PDF za pomocą ogólnodostępnych programów do konwersji plików na PDF.

Co to jest CMYK?

CMYK to zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku kolorowym w poligrafii oraz pokrewnych metodach druku. Warunkiem absolutnie koniecznym jest, aby praca została zapisana w takiej przestrzeni barwowej. Zapisanie prac w przestrzeni RGB wymusi na nas konwersję na CMYK, co skutkować może dużą różnicą w kolorystyce końcowego wydruku. W przypadku problemów, nasz dział graficzny służy pomocą.

Co oznacza kolorystyka 4 /4 , 4/1, 4/0?

4/4 oznacza projekt obustronnie zadrukowany w pełnej kolorystyce (tzn. 4 składowe palety CMYK na obu stronach),
4/1 oznacza projekt obustronnie zadrukowany, przy czym strona 1 jest w pełnej kolorystyce, a strona 2 posiada tylko jedną składową palety CMYK, najczęściej Black,
4/0 oznacza projekt jednostronnie zadrukowany w pełnej kolorystyce,
1/0 oznacza projekt jednostronnie zadrukowany przy pomocy tylko jednej składowej CMYK, najczęściej Black.

Na czym polega uszlachetnianie wydruków?

Uszlachetnianie polega na pokrywaniu wydruków materiałami mającymi na celu zwiększenie ich wytrzymałości lub podniesienie wartości estetycznych, np. lakierowanie, foliowanie. Oprócz efektów czysto wizualnych, zapewnia drukom elastyczność i odporność na wilgoć oraz chroni je przed ścieraniem.

Jak mam rozumieć rozdzielczość „do druku”?

Rozdzielczość informuje o ilości punktów (pikseli) na danym obszarze, w przypadku plików graficznych najczęściej na cal długości lub szerokości. Jeżeli obraz zostanie powiększony, jego rozdzielczość zmniejszy się, a zatem spadnie też jakość. Orientacyjnie dwukrotne powiększenie zdjęcia powoduje czterokrotne zmniejszenie rozdzielczości. Dlatego bardzo ważne jest aby projektując, np plakat B1 (1 000 x 707 mm) od razu robić projekt pod wymiar (skala 1:1), a nie zaczynać projektu np w formacie A4 (297 x 210 mm) i później go powiększać, ponieważ efekty takiego zabiegu będą w najlepszym wypadku mierne.
Gdy przygotowujemy pracę wykorzystując grafikę wektorową, należy pamiętać jedynie o przestrzeni CMYK i skali pracy 1:1. Jeżeli w projekcie znajdują się mapy bitowe, wymagane jest wcześniejsze poprawne przygotowanie tejże bitmapy. Należy zamienić ja na CMYK, oraz umieścić ją w projekcie w rozdzielczości minimum 300dpi. Tylko i wyłącznie spełniając te warunki gwarantujemy Państwu że zdjęcia na wydruku będą wyglądały przyzwoicie i nie wystąpi efekt tzw „pikselozy”.

Skąd biorą się różnice koloru na monitorze i wydruku?

W przypadku monitorów mamy do czynienia z optycznym mieszaniem trzech barw: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B). Przy procesie druku zaś występuje fizyczne nakładanie na siebie 4 farb: cyan (C), magenta (M), yellow (Y) i black (K). Są to dwa różne procesy, które optycznie dają niekiedy bardzo różniące się efekty, dlatego nigdy nie należy sugerować się identycznością kolorów w projekcie przygotowanym przez Państwa na monitorze oraz na wykonanym wydruku. Ponadto przestrzeń RGB jest o wiele bogatsza jeśli chodzi o ilość kolorów w porównaniu do przestrzeni CMYK, co za tym idzie sporej grupy kolorów widocznych na ekranie po prostu nie da się wydrukować. Należy pamiętać, aby zaczynając projektować pracę na samym początku wybrać przestrzeń CMYK. Wpływ na kolor wydruku ma również zastosowany papier. Nie tylko jego kolor, ale także grubość i jakość oraz wiele innych czynników związanych z samym procesem produkcji papieru.

Czym są spady, linie cięcia i pasery??

Podczas tworzenia projektu, nie można zapomnieć o przeznaczeniu 2mm na spad, o dodaniu linii cięcia podczas zapisu dokumentu, oraz jeżeli praca jest dwustronna, o nadaniu paserów, które podczas druku, znacznie ułatwią drukarzowi spasowanie strony do strony.